Przedszkole to pierwsze ważne ogniwo w procesie edukacji dla każdego dziecka oraz jego rodzica. W naszym przedszkolu dwa pierwsze tygodnie września to czas kiedy nowo przyjęte dzieci przystosowują się do nowego otoczenia oraz nawiązują kontakt z nauczycielem. Dlatego prosimy, aby w tym okresie przyprowadzać dzieci na śniadanie (8:30) i odbierać je po obiedzie (około 12:30). Taki stały rytm dnia sprawi, że dziecko łatwiej i szybciej zaadoptuje się do nowej sytuacji. Po okresie adaptacji będzie można stopniowo wydłużać godziny pobytu dziecka w przedszkolu.
Wskazówki dla rodziców
Pójście do przedszkola to wielkie wyzwanie dla dziecka. Wiele zmieni się w jego życiu – nowe miejsce, nowe osoby, nowy plan dnia. Kilkulatek potrzebuje czasu, aby przyzwyczaić się do nowych warunków. Jak można mu pomóc?
Drogi rodzicu:
1. Rozmawiaj z dzieckiem o przedszkolu. Spróbuj zachęcić swojego malucha np. „Już niedługo zaprowadzę cię do kolorowego miejsca, gdzie będzie wiele ciekawych zabawek i będziesz mógł bawić się z innymi dziećmi”. Nie wolno straszyć dziecka przedszkolem (np. „Zobaczysz, panie w przedszkolu nauczą cię dyscypliny”). Przedszkole ma być dla dziecka ciekawym doświadczeniem, a nie karą. Spróbuj nastawić malucha pozytywnie, a okres adaptacji będzie łatwiejszy dla całej rodziny.
Można poczytać dziecku książeczki, które opowiadają o przedszkolu, a nawet pobawić się z nim w przedszkole. Ważne jest to, jakie nastawienie do przedszkola mają rodzice, dziecko może wyczuć jego obawy. Nie traktujcie przedszkola jak „zła koniecznego”. To przecież miejsce stworzone właśnie z myślą o dzieciach! Wasza pociecha będzie mogła tutaj spotkać rówieśników i zaprzyjaźnić się z nimi, nauczy się wesołych piosenek i wierszyków, dowie się wielu ciekawych rzeczy!
2. Zorientuj się czy w Twojej okolicy są inne dzieci, które będą chodzić do tego samego przedszkola. Może uda się poznać z nimi Twojego malucha i we wrześniu będzie już miał w nowym miejscu kolegę lub koleżankę.
3. Można wspólnie z dzieckiem wybrać się na zakupy po rzeczy, które będą mu potrzebne w przedszkolu (buty na zmianę, szczoteczka do zębów). Uważaj jednak, by nie stało się to formą „łapówki” („Jeśli pójdziesz grzecznie do przedszkola, to dostaniesz, co tylko będziesz chciał”), a jedynie dodatkową atrakcją.
4. Poćwicz z dzieckiem samodzielne ubieranie się, mycie rąk, zębów, jedzenie. Trening może mu pomóc lepiej radzić sobie we wrześniu. Ale spokojnie, nic na siłę. Zbyt intensywne ćwiczenia i wymagania powyżej możliwości dziecka mogą je zniechęcić i sfrustrować. W razie trudności panie w przedszkolu mogą pomóc i będą wspierać naukę samodzielności. Naucz je także sygnalizować potrzeby fizjologiczne oraz samodzielnie korzystać z toalety.
5. Pierwszy dzień spędzony w przedszkolu może być obchodzony w rodzinie jak święto. Pamiętajmy jednak znowu, że nie chodzi o to, by „przekupić” prezentami, ale by razem cieszyć się z nadejścia nowego etapu w życiu dziecka i tworzyć pozytywne skojarzenia.
6. Gdy będziesz zaprowadzać dziecko do przedszkola, spróbuj nie ukazywać mu swoich obaw. Jeśli zobaczy, że mama czy tata jest zmartwiona/y, trudniej będzie mu się rozstać.
7. Ustal z dzieckiem wyraźne ramy pobytu w przedszkolu. Rano pożegnaj się z nim. Lepiej nie wychodzić po kryjomu, gdyż dziecko może się wystraszyć i później bać się, że rodzice nieoczekiwanie znikną. Powiedz mu, kiedy po niego przyjdziesz w sposób, który będzie dla niego zrozumiały (np. przyjdę po Ciebie po obiedzie). Dotrzymuj słowa i odbieraj dziecko o ustalonej porze. Dzięki temu będzie się czuło bezpieczniej.
8. Można stopniowo wydłużać czas, jaki dziecko spędza w przedszkolu, w miarę, jak będzie się przyzwyczajać do nowego miejsca.